HISTORIA WALENTYNEK

Laru-Walentynki-2017 ja11

HISTORIA WALENTYNEK

Walentynki obchodzone 14 lutego, niesłusznie uważane są za święto pogańskie, ponieważ św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa tego święta został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.

W ojczyźnie św. Walentego corocznie w katedrze w Terni odbywa się Święto Zaręczyn. Setki par zgromadzonych przy jego grobie, przybyłych z różnych stron świata przyrzeka sobie miłość i wierność na czas do dnia zaślubin.

POCZĄTKI

W pogańskim Rzymie 15 lutego świętowano luperkalia - festyn ku czci boga płodności Faunusa Lupercusa. Data tego święta ustanowiona była na okres, w którym gnieżdżące się w Wiecznym Mieście ptaki łączyły się w pary i zaczynały miłosne zaloty. 14 lutego odbywała się loteria. Chłopcy losowali zapisane na kartkach imiona dziewcząt, które stawały się ich partnerkami podczas luperkaliów. Często tak dobrane pary były ze sobą przez cały rok, a nawet całe życie. Luperkalia zostały zniesione w 496 r. papież Gelazy I, który zastąpił je najbliższym w kalendarzu liturgicznym świętem męczennika Walentego. Jednak święty tan miał wiele wspólnego z zakochanymi.

KAPŁAN WALENTY I ZAKOCHANI

Kapłan Walenty pomagał parom, które pobierały się potajemnie. Nie miały innej możliwości, ponieważ cesarz Klaudiusz Gocki uznał, że odwołanie wszystkich planowanych zaręczyn i ślubów oraz zakazanie zawierania nowych przyczyni się do zwiększenia liczby wolnych mężczyzn, chcących brać udział w panujących w tym czasie krwawych wojnach.

Kapłan został przyłapany i skazany na śmierć. Było to około roku 270, 14 lutego. Zanim doszło do tego tragicznego zdarzenia kapłan Walenty znajdował się w więzieniu, gdzie zaprzyjaźnił się z córką strażnika, która swoimi odwiedzinami podnosiła go na duchu. Na pożegnanie, zostawił jej liść w formie serca, na którym napisał: "Od Twojego Walentego".

ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH 

Dzień św. Walentego stał się prawdziwym świętem zakochanych dopiero w średniowieczu. Najbardziej rozpowszechnił się w Anglii i Francji, gdzie nadal losowano imiona. 14 lutego dziewczęta starały się odgadnąć, za kogo wyjdą za mąż. Wypatrywały ptaków, których gatunki symbolizowały status społeczny mężczyzny, który poprosi je o rękę. Zaczęto również dawać sobie podarunki symbolizujące prośbę o otwarcie serca, drewniane łyżki z wyrzeźbionymi na nich sercami, kluczami i dziurkami od klucza. Od XVI w. w dniu św. Walentego ofiarowywano kobietom kwiaty. Na dworze królewskim w Paryżu przyjął się zwyczaj wysyłania ukochanej czułego liściku, nazwanego walentynką. Uważano je za najbardziej romantyczny sposób wyznania miłości, który szybko rozprzestrzenił się na inne kraje. W Ameryce w 1800 roku zapoczątkowano tradycję wysyłania gotowych kart walentynkowych. 

FotorCreated wwal

Walentynki, czyli święto zakochanych obchodzone jest teraz praktycznie w każdym miejscu na świecie. Kartki walentynkowe, kwiaty, słodycze, bielizna, biżuteria, takimi prezentami obecnie obdarowujemy się z okazji walentynek.  

 

Social Media